Magiczna okolica ? rzeka Jeziorka.

Korzystając  ze  wspaniałej  pogody postanowiliśmy odkryć jeden z odcinków rzeki Jeziorki leżący w najbliższej  naszej okolicy. Wystartowaliśmy przy starym drewnianym młynie w Zawodnych. Mało kto w tej chwili pamięta, że nad rzeką Jeziorką tych młynów było kiedyś dużo więcej. Ten w Zawodnych to drewniany młyn z II ćw. XX w, od wielu lat już nieczynny.

Zwodowaliśmy kajak – udało się bez sprawdzania ciepłoty wody:).  Nurt rzeki ku naszemu zaskoczeniu okazał się dość wartki.  Rzeka wije się przez przepiękne tereny, zaskakując niespodziewanymi zakrętami, zmianą szerokości i prędkości. Koryto rzeki co jakiś czas jest poprzegradzane zwalonymi  drzewami. Część z nich przewrócił na pewno wiatr, lecz zdecydowana większość to dzieło licznie żerujących tu bobrów. Niestety nam nie udało się żadnego spotkać – jedynie ślady ich działalność uwieczniliśmy na zdjęciach. Bobry żerują głównie nocą , są prawie ślepe, ale za to mają znakomity węch  – zwęszą człowieka z dużej odległości, być może to dlatego nie udało się nam zobaczyć ani jednego.

Po drodze mijamy ujście rzeki Tarczynki, co powoduje spiętrzenie wody na rzece i nowe doznania w kajaku. Szybki  miejscami nurt i licznie wystające przeszkody nie pozwalają  się nudzić, dostarczając przez cały czas miłej zabawy.

W okolicach miejscowości Łoś rzeka przepływa przez  leśny rezerwat przyrody „Skarpa Jeziorki”. Jest to położony na skarpie rzeki drzewostan parkowy o charakterze leśnym z zasługującymi na uwagę bukami, wiązami, modrzewiami i dębami.

Spływ ukończyliśmy w okolicach Henrykowa Urocze.

Trasa na 3-4h. Szlak miejscami trudny. Rzeka –  SUPER! Widoki – SUPER + 🙂