Porządki wiosenne.

Zaczynamy od uporządkowania ziemi po zimie, czyli wygrabienie resztek mulczu. O ile to możliwe spulchnienie i następnie wyrównanie jej powierzchni.
Po ustąpieniu przymrozków należy usunąć resztki z trawnika i porządne jego wygrabienie grabkami listwowymi lub pręcikowymi. Można do tego użyć płytko ustawionego aeratora. Zebrane reszki można wykorzystać w tworzeniu kompostownika. Usuwamy zwiędłe byliny i uschnięte pnącza klematisów. W tym roku wiosna trochę nam się spóźnia, więc powinniśmy poczekać jeszcze z przekopywaniem rabat i dzieleniem bylin. Po zakończeniu prac pomadkowych można pomyśleć o rozplanowaniu rabat sezonowych i zaplanowaniu zakupów roślin.

Roślina miesiąca: Cornus mas – dereń jadalny.


W tym miesiącu chciałbym namówić Państwa na znalezienie miejsca dla derenia jadalnego zwanego czasem dereniem właściwym.
Wiosna kojarzy nam się najczęściej z żółto kwitnącymi krzewami jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Dla wielu jest to równoznaczne z forsycją, ale to dereń kwitnie obficiej i jest pierwszym śniadaniem dla pszczół
Ta stara roślina owocowa jest wykorzystywana przez człowieka od tysiącleci. Jednak w ciągu ostatnich lat poszedł trochę w zapomnienie
Krzewy osiągają przeciętnie wysokość około 5m., nie mają specjalnych wymagań i są wysoce mrozoodporne. Źle tolerują tereny podmokłe i na jałowe piaski. Dereń, w przeciwieństwie do innych roślin sadowniczych, nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych jak opryski czy przycinanie, nie lubi też podsypywania nawozami sztucznymi, raz posadzona roślina będzie owocować przez wiele dziesiątek lat.. Najlepszy dla niego jest przekompostowany obornik owczy bądź koński. Zakwita jako jeden z pierwszych krzewów na przedwiośniu tysiącami drobnych żółtych kwiatków, które stanowią cenny pożytek pszczeli. Owoce dojrzewają jesienią i u form dzikich mają ciemnoczerwony kolor, owalny kształt i długość ok. 2cm. Są zdrowe i smaczne – można je spożywać na surowo lub w przetworach na wiele sposobów. Nalewka przyrządzona na owocach derenia, czyli dereniówka, jest przez wielu koneserów uznawana za najlepszą nalewkę w ogóle.
W wielu miejscach w Internecie znajdziecie Państwo przepisy na tę nalewkę.