Ptaki naszej okolicy

Dla ułatiwenia obserwacji ornitologicznych przygotowałem mały skrót z prezentowanego materiału na ptasich warsztatach.

W naszej okolicy zaobserwować możemy ptaki z rodziny sikorkowatych.

Głównie będą to sikorki bogatki, będące zarazem jednym z najliczniejszych gatunków ptaków Polski.

 

W naszych ogrodach spotkamy również sikorki modraszki.

  

Sikorki sosnówki, czubatki i czarnogłówki.

  

Po za rodziną sikorkowatych zabserwujemy w naszej okolicy rówież pleszki. To małe ptaszki o smukłej sylwetce i długich nogach. U samców część twarzowa głowy i gardło są czarne, czoło i brwi białe (białe plamy). Wierzch głowy i grzbiet niebieskoszare. Ciekawostką jest to, że składają turkusowe jaja. 🙂

  

Kolejnym gatunkiem wystepującym u nas są muchołówki. Jak sama nazwa wskazuję żywią się głównie muchami, elimując w ten sposób zbyt wysoką liczbę owadów uprzykrzających nam życie.

  

Kowalik – to gatunek ptaka objęty ścisłą ochroną na terenie Polski. Gatunek ten należy do stałych mieszkańców – nie migruje.

 

W sezonie ciepłym żywi się owadami, larwami, a jesienią i zimą nasionami.

 

Co raz rzadziej spotykany niestety jest mazurek. To gatunek ptaszków z rodziny wróblowatych – objęty ochroną. Głównie żywi się nasionami dziko rosnących roślin. Najpewniejszą cechą rozpoznawczą jest czarna plamka na białym policzku.

 

Bliżej zalesionych okolic często słychać stukot pośród drzew. To zapewne często spotykany u nas dzięcioł. Ciekawostką jest to, że dzięcioły lubią zamieszkiwać budki dla mniejszych ptaków uprzednio skrzętnie powiększając w nich otwór.

 

Większe występujące u nas ptaki to sójki i kawki.

 

Czasem spotkać można dudka.:)

Pozdrawiam.