Złotokłos jeszcze wieś czy już metropolia

Ostatni rok obfitował w spektakularne wydarzenia w naszych miejscowościach. Nawiedził nas promotor sadzonek drzewa palmowego, kolejny raz nasza “mała Amazonka” zalała okolicznych farmerów, zniknęła ulica, lasy rozbrzmiewały muzyką Chopina, a ptasie radio z redaktorem S. na czele ogłosiło, że w Złotokłosie i okolicy już nigdy nie będzie jak dawniej. Coś mi mówi, że rok 2012 także będzie ciekawy………

Budżet 2012

 

Na co możemy liczyć w tym roku?

Uchwała budżetowa zapewnia, że zostanie wykonana rozbudowa Zespołu Szkół, o którą walczy od kilku lat dyrekcja. Co prawda wiosną 2011 roku osobiście otrzymywałem zapewnienia włodarzy, że we wrześniu mali uczniowie będą użytkowali nowe pomieszczenia. Jak jest każdy widzi. Można przecież zamknąć stołówkę i wydalić uczniów zamieszkałych poza terenem gminy. I po co komu rozbudowa? Mam nadzieję, że się tak nie stanie !!!

Możemy także liczyć na odwodnienie ulic: Ks. Skorupki, Wesoła, Polna, Słowackiego, Klonowa, Wierzbowa w Złotokłosie – odtworzenie odwodnienia 300-600 mb, remont podbudowy ulicy Mokrej z udrożnieniem przyległych rowów w Henrykowie-Uroczu.

Budynek Klubu Perła Złotokłos  zostanie przyłączony do sieci gazociągowej.

O kanalizacji możemy na razie zapomnieć, a pozostałe wydatki to kosmetyka wynikająca z realizacji funduszy sołeckich.

 

Era sieci……

 

Plotka niosła, a my ją potwierdzamy, że w ścisłym centrum Złotokłosu, u zbiegu ulic 3 Maja i Św. Andrzeja Boboli powstanie……. supermarket. 16 grudnia 2011 roku firma TESCO podpisała umowę przedwstępną z właścicielami na zakup nieruchomości.

Specjalista ds. Komunikacji Tesco Polska sp. z o.o. w oficjalnej korespondencji pisze:

 

“Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem naszej sieci na terenie całego kraju. W wielu miastach szukamy działek pod budowę naszych sklepów, jednak w tym momencie Tesco Polska nie prowadzi żadnych inwestycji w Złotokłosie.”

 

Dokumenty, a co ważniejsze plotka, twierdzą inaczej.

W jakiej formie inwestycja powstanie? Jak inwestor poradzi sobie z zapisami mpzp? Jak to wpłynie na miejscową sieć sprzedaży detalicznej? Czy jednak powstanie “Stonka” w innym centralnym punkcie naszej pięknej miejscowości?

 

Nadzieja na ….

 

Coraz bliżej realizacji jest przejęcie kolejki wąskotorowej przez samorządy od PKP SA.

Rada Miasta pojęła nawet stosowną uchwałę, w której czytamy:

 

“Wyraża się zgodę na nieodpłatne nabycie na współwłasność z innymi gminami mienia Polskich Kolei Państwowych S.A. – dawnej Grójeckiej Kolei Dojazdowej, zgodnie z porozumieniem z dnia 10 listopada 2011r.”

 

Członkowie naszego stowarzyszenia, też mieli swój udział w podpisaniu historycznego porozumienia:

 

“Gdy delegacja samorządowców wracała ciuchcią z Tarczyna do Piaseczna, doszło do kolizji na przejeździe kolejowym. Kierujący nissanem qashqai zatrzymał się tuż przed samymi torami, przez co jadąca lokomotywa zahaczyła o jego maskę, rozrywając przód samochodu.” (cytat z Nad Wisłą)

Czy powstanie szybko i szybkie połączenie z Piasecznem i Grójcem? Czy będzie to tylko atrakcja turystyczna? Jak samorządy wykorzystają wspólnie taką szansę?

Póki co ceny paliwa szaleją, S7 pod znakiem zapytania, PKS zamyka połączenia, a my musimy dojeżdżać do pracy, szkoły, do lekarza … .

Organizujmy się sami. Polecamy inicjatywę sąsiadów z Korzeniówki http://www.korzeniowka.org/?p=2100

 

wiejsko czy już miejsko

 

Co by nie marudzić, wsią już nie jesteśmy, ale i do metropolii nam daleko. Cieszy oko widok wozu ciągniętego przez Baśkę i dźwięk piejącego koguta przekrzykującego wyelegantowanego bywalca warszawskich trotuarów wypychającego samochód z błota.

 

Z noworocznym pozdrowieniem,

 

Jacek Borowiecki27