Okruchy historii zaproszenie

Szanowni Państwo,

W ostatnią niedzielę 30 września minęło 155 lat od bitwy pod Przypkami. Potyczka tam się rozpoczęła, lecz utarczki miały miejsce na większym obszarze. I tak pierwszego października oddział jazdy Dzieci Warszawy pod dowództwem porucznika Pawła Gąsowskiego ‘Pawełka’ w trakcie odwrotu spod Przypek odbył potyczkę na moście w Pracach Dużych. Na szczęście udało im się oderwać od Rosjan i udać dalej w kierunku Góry Kalwarii przez Prażmów, a później tam pod Górą przejść na drugą stronę Wisły.

Po tej utarczce pozostali zabici. Dziś spośród okruchów informacji nie sposób ustalić dokładnie gdzie konkretnie spoczywają. Lecz wiadomo, że są trzy groby, w których potencjalnie spoczywają.

Dlatego spotkajmy się już w SOBOTĘ 6 PAŹDZIERNIKA o 10.00 w Pracach Dużych u zbiegu ulic Mostowej i Tarczyńskiej, by posprzątać te trzy stare groby. W miarę czasu i możliwości wybierzemy się do wszystkich trzech miejsc.

Ze swojej strony zapewniam worki oraz rękawiczki, które otrzymałem od gminy Tarczyn. Proszę jedynie o zabranie ze sobą sprzętów w postaci taczek, grabi, nożyc do cięcia, sekatorów oraz dobrego obuwia, gdyż w niektórych miejscach może być dość mokro i błotnisto.

W razie jakiś pytań proszę śmiało pytać, na wszystkie pytania postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.

Zapraszam i proszę o udostępnianie informacji dalej osobą, które mogą być zainteresowane 🙂

Piotr Prawucki.