Idź na wybory. Kogo wybrać?

Co się musi wydarzyć abyśmy mieli swojego radnego ze Złotokłosu, Henrykowa, Szczak lub z Wólki Prackiej?

  1. Czy warto iść na wybory?

Jeżeli chcesz mieć realny wpływ na to jak Burmistrz i Radni Miejscy będą wydawać co roku ponad 530 milionowy budżet naszej Gminy to idź na wybory. Poproś sąsiada, tych co się wahają, osoby, które mogą po raz pierwszy głosować aby poszli i oddali głos. Każdy z nas się liczy bo wysoka frekwencja pokazuje Burmistrzowi i Radnym Miejskim, że warto z nami rozmawiać bo takiej społeczności nie można zlekceważyć. Dodatkowo kandydaci z naszych wsi konkurują z innymi w naszym okręgu i bardzo potrzebują naszych głosów.

  1. Na jakie Komitety Wyborcze będziemy głosować?

W tym roku startuje 6 komitetów. Tak jak zawsze najpierw wybieramy jeden, oddając głos na wybranego przez siebie kandydata. Ale uwaga! Aby komitet na jaki oddamy głos uczestniczył w podziale mandatów musi w całej Gminie Piaseczno przekroczyć 5% czyli w zależności od frekwencji zebrać od 1560 do 1900 głosów. Jeżeli jakiś komitet tego progu nie przekroczy (a tak bywało w latach poprzednich) to takie oddane głosy przepadają i dana lista nie bierze udziału w podziale mandatu. Tak więc wybierajmy roztropnie.

  1. Ile głosów musi zdobyć Komitet Wyborczy w naszym IV Okręgu Wyborczym aby zdobyć mandat?

Tutaj działa czysta matematyka czyli metoda D’Hondta na podstawie, której przydziela się mandaty radnych każdej z list. Generalnie metoda ta premiuje listy, które zdobędą najwięcej głosów dając im większe szanse na uzyskanie drugiego lub trzeciego mandatu. W naszym okręgu przy 60% frekwencji zostanie oddanych około 8000 głosów. Do uzyskania jest 5 mandatów radnych. Możemy rozpatrywać różne scenariusze. Jednym z możliwych wyników wyborów jest taki podział głosów, gdzie swoich radnych będą miały tylko 3 z 6 komitetów (dwa z nich będą miały po 2 radnych, trzeci 1 radnego). Jak głosy będą się rozkładały bardziej równomiernie to jeden komitet może mieć 2 radnych a trzy inne po 1 radnym. Rezultat z pięcioma komitetami po 1 radnym jest już mniej prawdopodobny, jeśli spojrzymy na liderów list i preferencje wyborcze z ostatnich lat.

  1. Kto zdobywa głosy dla danej listy?

Każdy, na kogo zostanie oddany głos. W naszym IV okręgu na 6 listach jest 38 kandydatów na jakich możemy zagłosować. Z Henrykowa, Wólki Prackiej, Szczak i Złotokłosu do Rady Miejskiej staruje aż 9 kandydatów, ale tylko 4 z nich aktywnie prowadzi kampanię. Jak widzimy nie wszyscy przedstawili swój program, spotykali się z mieszkańcami, brali udział w debatach żeby przekonać jak najwięcej sąsiadów do swojej kandydatury. Niedzielne głosowanie zweryfikuje wszystkie strategie.

  1. Ile znaczą dla danej listy jej liderzy?

Każdy komitet wyborczy umieszcza na pierwszym miejscu listy swojego lidera w danym okręgu, który ma zrobić dla niej jak najlepszy wynik. Nie bez przyczyny liderzy zwani są ‘’lokomotywami list wyborczych’’. W naszym okręgu z pozycji nr 1 startuje, np.: Starosta Powiatowy, były Burmistrz, 2 radnych obecnej kadencji. Komitety zakładają, że to ich wynik będzie wpływał na dobry rezultat całej listy i większe szanse na mandat lub mandaty. Dodatkowo dwóch liderów list startuje w wyborach na stanowisko Burmistrza, co może, ale nie musi się przełożyć na liczbę głosów jaką otrzyma cała lista. Doświadczenia poprzednich lat pokazują, że znane osoby mające pozycję nr 1 na listach mają największe szanse na otrzymanie mandatu radnego i raczej te mandaty zdobędą. Tak więc prawdopodobnie zagospodarują 4 z 5 mandatów. Kandydaci z naszych wsi zajmują miejsca od pozycji nr 2 na listach swoich komitetów do ostatniego. To oznacza, że potrzebują dużo większej mobilizacji swoich wyborców.

  1. Czy możemy mieć radnego z naszej wsi jeśli startuje z dalszych miejsc na liście?

Najpierw należy sobie zadać pytanie, czy któryś z naszych kandydatów aktywnie prowadzących kampanię wyborczą może uzyskać więcej głosów od swojego lidera? Można szacować, że liderzy uzyskają co najmniej 600, a nawet do około 1000 głosów. Jeśli policzymy wyborców z naszych wsi to widać, że ciężko będzie uzbierać naszym kandydatom takie poparcie. Tak więc znowu do akcji wkracza matematyka. Aby zdobyć 1 mandat lista musi uzyskać minimum ok. 870 głosów, ale wtedy wchodzi lider. Jeżeli lista w naszym IV okręgu wyborczym uzyska powyżej 1600 głosów ma duże szanse na 2 mandaty. Wtedy nasz kandydat startując, np. z 2 lub dalszego miejsca zdobywając minimum 200-300 głosów oraz mając drugi wynik głosów na liście może zostać radnym. Wszystko będzie zależeć od tego ile list będzie brało udział w podziale mandatów oraz ile będzie list biorących 2 mandaty radnych.

  1. Gdzie trzeba zbierać głosy aby zostać radnym ?

Niestety w tym roku nie da się zostać radnym tak jak w poprzednich wyborach zbierając głosy tylko w jednej wsi. Nasz duży okręg wyborczy jest od Zalesia, poprzez Bogatki, Złotokłos, Głosków, Gołków, Antoniów, Bobrowiec, Jazgarzew aż do Wólki Kozodawskiej. Dlatego każdy kandydat musi pozyskać głosy z innych okolicznych wsi. Złotokłos i Henryków to około 1000 głosów do zyskania. Szczaki 150. Bogatki, Grochowa, Pęchery 400. Baszkówka i Bąkówka 300. Razem około 1800 głosów do zdobycia o jakie mogą kandydaci walczyć vs. 8000 oddanych w całym naszym okręgu. Zatem, aby zostać radnym każdy z naszych kandydatów musi przekonać innych mieszkańców naszego okręgu. Co zresztą nie powinno dziwić bo jeśli zostanie radnym będzie reprezentował te miejscowości.

  1. Co jeszcze wpływa na wynik wyborów na radnych?

W naszym okręgu dwóch liderów list może zostać Burmistrzem, a jeden Wiceburmistrzem w zależności kto zostanie wybrany na Burmistrza. Wtedy taka osoba zwalnia uzyskane miejsce radnego i przekazuje je osobie, która uzyskała kolejny wynik na liście. Tak więc zgodnie z ordynacją wybór Burmistrza może mieć wpływ na kto z kandydatów będzie radnym i czy wśród tych osób będą kandydaci z naszych wsi. Muszą jednak zdobyć drugie miejsca na swoich listach.

  1. Jak się różnią wybory w tym roku od tych w 2014?

Wtedy głosowaliśmy w 23 okręgach wyborczy więc praktycznie osoba, która zdobyła najwięcej głosów w danym okręgu wyborczym zdobywała mandat mając wynik na poziomie 300-450 zdobytych głosów. Wtedy w naszym okręgu był Henryków, Złotokłos, Bogatki, Grochowa i Pęchery. W tym roku mamy 4 okręgi wyborcze więc zasady wyboru i limity głosów są znacznie wyższe.

  1. Na kogo głosować?

Ta decyzja należy do Państwa.  Mamy nadzieję, że opisane powyżej zasady przekonały Państwa do tego, że każdy głos się liczy. Sporo pisaliśmy o matematyce wyborczej, ale nie od dziś wiadomo, że razem możemy więcej.  Dlatego odpowiadając na pytanie zadane w tytule zachęcamy do głosowania aby nasze wsie były reprezentowane w Radzie Gminy!